Çocuk Psikiyatrisi
06 Aralık 2022

ÇOCUK VE ERGEN RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI ANABİLİM DALI

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Dr. Öğretim Üyesi Alperen BIKMAZER tarafından Mayıs 2017’de kurulmuştur ve bu tarihten itibaren faaliyetlerine devam etmektedir. Kasım 2017 tarihinde Doç. Dr. Vahdet GÖRMEZ Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı akademik kadrosuna katılmıştır ve o tarihten itibaren anabilim dalı başkanlığı görevini sürdürmektedir. Mayıs 2019 tarihinde Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda anabilim dalımız eğitim kliniği statüsü kazanmıştır.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde, halen aktif olarak görev yapan 1 Doçent, 1 Dr. öğretim üyesi, 4 uzman doktor, 13 asistan doktor, 4 uzman psikolog ve 1 çocuk gelişimci bulunmaktadır.

Anabilim Dalımız; Prof. Dr. Süleyman Yalçın Göztepe Şehir Hastanesinde bulunan 6 poliklinik odası, 1 sağlık kurulu odası, 2 psikolog odası ve 1 aynalı oda ile eğitim, sağlık ve araştırma hizmetlerini sürdürmektedir. 

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı poliklinik hastalarına yönelik ayaktan psikiyatrik teşhis ve tedavi hizmeti, ayrıca diğer dal kliniklerinde yatan ve acil servise başvuran hastalar için konsültasyon hizmeti verilmektedir.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda; çocukluk çağında görülen ruhsal bozuklukların ayaktan teşhis ve tedavisi yapılmakta, psikoterapi hizmetleri verilmekte, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, otizm spektrum bozuklukları ve diğer nörogelişimsel bozukluklar alanlarında özelleşmiş poliklinik hizmetleri sunulmakta, sağlık kuruluna başvuran çocuk ve ergenlerin psikiyatrik değerlendirmesi yapılmaktadır.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ruh sağlığı hizmetinde sadece niceliğe değil niteliğe de önem vermekte, farmakolojik tedaviler ile psikoterapi hizmetini bir arada vermekte ve sağlık hizmeti kalitesinde uluslararası kabul gören ölçütleri referans almaktadır. Nitelikli ruh sağlığı hizmetinin gereği olan hastaya yeterince zaman ayırma ve hastaların takibi noktasında ülkemiz şartlarına göre iyi hizmet verilmektedir.
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı eğitim kliniği olmak için gerekli bazal koşulları sağlamıştır ve Aralık 2019 da tıpta uzmanlık öğrencisi eğitimine başlanmıştır. Tıp fakültesi 5. sınıf öğrencilerine yönelik 1 haftalık staj programı olmakta ve bir hekimin çocuk ruh sağlığı konusunda bilmesi gereken temel bilgiler öğretilmektedir. Zaman zaman alanında tanınmış öğretim üyeleri misafir edilmekte ve öğrencilere farklı bakış açıları sunulmaktadır.

VERİLEN HİZMETLER

* Anabilim Dalımızda başvuru yapan bebek, çocuk ve ergenlere; ruhsal ve bilişsel değerlendirme, danışma ve psikopatolojilerine yönelik tedavi hizmeti verilmektedir.

* 0-18 yaşları arasındaki bebek, çocuk ve gençlerin ruhsal sorunlarına yönelik; aile, öğretmen, okul ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde çalışılmaktadır.

* Anabilim Dalımızda araştırma görevlileri ilk başvuru ve kontrol hastalarının muayenelerini yapmakta ve öğretim üyelerinin gözetimi altında hasta takiplerini sürdürmektedirler.

* Çocuk ve ergenlerin psikometrik değerlendirmeleri kapsamında gerektiğinde uzman psikologlar tarafından nöropsikolojik testler, zeka testleri ya da gelişimsel tarama testleri uygulanmaktadır.

* Polikliniğimizde psikofarmakolojik tedavilerin yanı sıra bireysel ve aile temelli terapi yaklaşımları, bilişsel davranışçı terapi, dinamik psikoterapi ve oyun terapisi uygulanmaktadır.

* Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından psikososyal değerlendirmesi yapılan çocuk ve ailelerine yönelik, sosyal hizmet müdahaleleri ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.


 

ANABİLİM DALI KADROMUZ:

Öğretim Üyeleri

Doç. Dr. Vahdet Görmez (Anabilim Dalı Başkanı) - CV için Tıklayınız.
Dr. Öğr. Üyesi Alperen Bıkmazer (Öğretim Üyesi) - CV için Tıklayınız.

Uzman Doktorlar:
Uzm. Dr. Sebile Aslı Eke Altunoğlu
Uzm. Dr. Nuran Gözpınar
Uzm. Dr. Meltem İnci KefalAsistan Doktorlar:
Dr. Fulya Bakır
Dr. Zeynep Dilara Aslankaya
Dr. Fatma Zehra Bıçakcı
Dr. Burcu Hafız Ahmet
Dr. Burak Demirci
Dr. Alican Güler
Dr. Tuba Sürücü
Dr. Aybala Nur Tohumoğlu
Dr. Ecren Parlak
Dr. Nimtac Abdullayeva
Dr. Aygün Hüseynova
Dr. Oğuzhan Koyuncu

 

Klinik Psikologlar:
Uzm. Klnk. Psk. Gülnür Takış
Uzm. Klnk. Psk. Esra Altınbilek
Uzm. Klnk. Psk. Filiz Mega
Psk. Deniz Gezer

 

Çocuk Gelişim Uzmanı
Ecem Göç