Kadın Hastalıkları ve Doğum
23 Ocak 2024

Göztepe Prof. Dr. Süleyman YALÇIN Şehir Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, 3 Gebe Polikliniği, 2 Genel Jinekoloji Polikliniği, 2 Perinatoloji Polikliniği, 1 Reproduktif Endokrinoloji ve İnfertilite Polikliniği, 1 Jinekolojik Onkoloji Polikliniği, 1 Endometriozis ve Pelvik Ağrı Polikliniği, 1 Ürojinekoloji Polikliniği ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Alanı ile ilgili tüm branşlarda poliklinik hizmeti vermektedir. Bunun yanında 7 gün 24 saat Kadın Hastalıkları ve Doğum Acil Polikliniği ile obstetrik ve jinekolojik acil hastaların muayene ve tedavileri yapılmaktadır.

GOZTEPEKADINDOGUM.jpeg

>20 yataklı Jinekoloji Servisi,  4 yataklı Travay ve Doğum Odaları, 25 yataklı Gebe ve Lohusa Servisi ile hastaların yatarak takip ve tedavileri üçüncü basamak seviyesinde yapılmaktadır. Öncelikli hedefimiz gebelerin normal doğuma teşvik edilmesi ve normal doğurtulması yönündeyken, tecrübeli uzmanlar tarafından her türlü obstetrik, jinekolojik ve jinekolojik onkoloji ameliyatları yapılmaktadır.

GOZTEPEKADINDOGUM2.jpg

>İnfertilite Bölümü’nde; alanında yetkin bir ekip tarafından reproduktif endokrinoloji hastaları ve infertil (çocuk sahibi olamayan) çiftler değerlendirilmektedir. İnfertil çiftin değerlendirmesinde HSG (Histero Salpingo Grafi) dahil olmak üzere kadın ile ilgili olan tüm tanı testleri yapılabilmektedir. Aynı ekip tarafından kliniğimizde bulunan İntra Uterin İnseminasyon (Aşılama) Polikliniği’nde infertil çiftlere oldukça yüksek başarı oranı ile IVF’e (İn Vitro Fertilizasyon) gerek kalmadan gebe kalmaları; ovulasyon indüksiyonu ve aşılama tedavileriyle sağlanabilmektedir.

>Perinatoloji Bilim Dalı’nda; yan dal uzmanları tarafından, özellikle yönetimi çok zor olan, anne ve bebek açısından riskli gebeliklerin takip ve doğumu güncel bilimsel verilere uygun yapılabilmektedir. Perinatoloji Poliklinikleri’nde birinci trimester tarama (ikili test), ikinci trimester ayrıntılı anatomik inceleme değerlendirmesi gibi tarama testleri yapılırken,  CVS (koryonik villus örneklemesi, bebeğin plasentasından örnek alınması), amniosentez (anne karnından amnion sıvısından örnek alınması) ve kordosentez (bebeğin kordonundan bebeğin kan örneğinin alınması) gibi tanısal girişimsel işlemler de yapılabilmektedir. Çoğul gebelikler, intrauterin gelişim kısıtlılığı olan fetüsların takibi yapılmaktadır. Ayrıca intrauterin fetal medikal tedavilerde (kan transfüzyonu, fetal aritmi tedavisi, invaziv fetal toraks şantı, invaziv fetal mesane şantı gibi) yapılabilmektedir. Multidisipliner yaklaşımla yönetilmesi gereken gebeler (maternal kardiyovasküler, endokrin, romatolojik, nörolojik, nefrolojik ve aktif evrede onkolojik hastalığı olan gebeler…vb) gibi pekçok zor hastanın takip ve tedavisi yapılabilmektedir.

>Endometriozis ve Pelvik Ağrı Polikliniği’nde alanında yetkin uzmanlar tarafından tanı ve tedavisi oldukça geciken endometirozisli ve pelvik ağrılı hastaların medikal tedavisi planlanmakta ve ileri cerrahi tecrübe gerektiren endometriozis cerrahisi başarıyla yapılmaktadır.

>Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nde tecrübeli yan dal uzmanlarımızca güncel bilimsel veriler ışığında jinekolojik onkoloji ile ilgili her türlü tanı ve tedavi uygulamaları yapılmaktadır.. Kolposkopik değerlendirme ve kolposkopik biyopsi gibi ileri tanı testleri kanser açısından riskli hastalara yapılabilmektedir. Onkoloji hastalarımız kliniğimiz Jinekolog Onkologları ve diğer ilgili branşların ortak katılımı ile onkoloji konseyinde değerlendirilip ortak kararla en güncel yöntemlerle tedavi edilmektedir.

>Ürojinekoloji Polikliniği’nde pekçok kadının yaşam kalitesini etkileyen idrar kaçırma ve pelvik organ prolapsusunun medikal ve cerrahi tedavisi yüksek hasta memnuniyeti ile yapılabilmektedir.

>Gebe Poliklinikleri’nde; gebeliğin her haftasına uygun tetkikler (ultrasonografi, kan testleri, ikinci trimester tarama testi (üçlü test), şeker yükleme testi, NST (non stres test)…vb) ile gebe takibi yapılmaktadır.

>Tüm jinekoloji polikliniklerinde hastalara şikayetlerine uygun gerekli tetkik ve tedaviler alanında yetkin uzmanlarca yapılmaktadır. Ameliyat kararı verilenlerin de süreci takip edilmekte ve en kısa zamanda planlanmaktadır.

kadindogum2.jpg

>Aile Planlaması Polikliniği’ne başvuran kadınlara konstraseptif (aile planlaması) yöntemler hakkında bilgi ve eğitim verilirken, ücretsiz olarak isteyen kadınlara Rahim İçi Araç uygulaması yapılabilmektedir.


>Gebe Okulu’muzda gebe kadınlara; Gebelikte Beslenme, Hijyen, Gebelikte Cinsellik, Doğum ve Doğuma Hazırlık, Anne Sütünün Önemi ve Emzirme Teknikleri, Bebek Bakımı konularında pratik ve teorik eğitimler verilmektedir ve doğumu kolaylaştıracak pelvik taban egzersizleri gebelere öğretilmektedir. Eğitim programını tamamlayan kadınlara Gebe Eğitim Kursu Katılım Belgesi verilmektedir.

Kliniğimizde elektif ve riskli sezaryen cerrahileri yapılmaktadır. Bunun dışındaki onkolojik cerrahi ve diğer jinekolojik cerrahilerin önemli bir kısmı ileri endoskopik (kapalı) cerrahiler (laparaskopi, histereskopi…vb) ile yapılmaktadır.
GEBE.png

 

HEKİMLERİMİZ

Prof. Dr. Abdulkadir TURGUT (Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı, Klinik İdari ve Eğitim Sorumlusu)

Doç. Dr. Reyhan AYAZ BİLİR (Perinatoloji Yan Dal Uzmanı, Perinatoloji Bilim Dalı Başkanı)

Doç. Dr. Meryem HOCAOĞLU (Eğitim Görevlisi)

Dr. Öğr. Üyesi Ergül DEMİRÇİVİ

Uzm. Dr. Cemalettin ÖZARPACI (Eğitim Görevlisi)

Uzm. Dr. Gamze ERDEM (Başasistan)

Yan Dal Uzm. Dr. Oğuz Devrim YARDIMCI (Jinekolojik Onkoloji Yan Dal Uzmanı)

Yan Dal Uzm. Dr. Özgür Aydın TOSUN (Jinekolojik Onkoloji Yan Dal Uzmanı)

Yan Dal Uzm. Dr. Ali Şahap ODABAŞI (Perinatoloji Yan Dal Uzmanı)

Uzm. Dr. Canan SATIR ÖZEL

Uzm. Dr. Elif BİLGİN

Uzm. Dr. Elif FİDE PİŞİRGEN

Uzm. Dr. Fatma Betül Ülkü KURT

Uzm. Dr. Gizem Nil CEYLAN

Uzm. Dr. Gül DEMİRTAŞ

Uzm. Dr. Gül Dilan BOSTAN ŞENDOĞAN

Uzm. Dr. Memiş Ali MUTLU

Uzm. Dr. Nisan Helin DÖNMEZ

Uzm. Dr. Sema ERPALA

Uzm. Dr. Sultan CAN

Uzm. Dr. Zeynep Nihan MUTLU

 

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ HEKİMLERİMİZ

Dr. Fatma Canan KARABAŞ

Dr. Fatma Berna AYDOĞDU

Dr. İrem YANMAZ

Dr. Atilla KUNT

Dr. Damla DÖKMECİ GÜNEY

Dr. Benan YENİKÖY DURAN

Dr. Ayşenur TÜFEK ARAP

Dr. Elis AKIN ÖZARSLAN

Dr. Elif YAYKIR TUNÇ

Dr. Zeynep Nur KÖMÜRCÜ

Dr. Miray DAYLAN ACABEY

Dr. Nihal KABOĞLU

Dr. Mehtap KORKUT

Dr. Pınar ÖZEN ALTINAY

Dr. Pelin KARALAR

Dr. Sümeyra İrem ATİK

Dr. Meryem Nurbanu BAYRAK

Dr. Büşra ALBAYRAK

Dr. Asya TANCER ÖZÇELİK

Dr. Zühal ALTINTAŞ SAKAOĞLU

Dr. Abdulkadir BOZKAYA

Dr. Nazlı AKTAŞ

Dr. Gülin Sena KOÇA

Dr. Şeyma TAŞTEKİN

Dr. Merve Amine EYİCEOĞLU

Dr. Emel ALHAJA

Dr. Aytaj HASANBAYLI

Dr. Nurana RASULOVA

Dr. Elif KÜÇÜKALİ

Dr. Onur YÖNET

  • GOZTEPEKADINDOGUM.jpeg
  • GOZTEPEKADINDOGUM2.jpg