Ortopedi ve Travmatoloji
23 Ocak 2024

Kliniğimiz Göztepe SSK hastanesi bünyesinde 1982 yılında Ortopedi ve Travmatoloji alanında eğitim kliniği ünvanını alıp Dr. Atilla ONGAN tarafından kurulmuştur.

1986 yılında ilk asistan olarak Dr. Can Demirçay uzmanlığını almıştır. Dr. Can Demirçay kliniğimizdeki görevini halen sürdürmektedir.

Takip eden yıllarda Prof. Dr. Faik Altıntaş, Prof. Dr. Abdullah Eren, Prof.Dr. Nadir Şener ve Op.Dr. Erol Turhan, hocalarımızın idaresinde ülkemizin önemli bir Ortopedi ve Travmatoloji kliniği olarak hizmet ve eğitim çalışmalarına devam etmiştir.

Bu klinikten yetişen çok sayıda asistan, uzman, doçent ve profesör olarak görevini ülkemizin güzide kurumlarında devam etmektedirler.

2011 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi ile afiliye olarak kliniğimiz Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı olmuştur.
İlk Ana Bilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. İrfan Esenkaya‘dır.

Gerek yurt içi, gerek yurtdışında Ortopedi ve Travmatoloji alanında kullanılan çok sayıda implantın geliştirilmesinde öncülük etmiş olan Prof. Dr. Fuat Akpınar hocamızın katılımı ile kliniğimiz daha da  güçlenmiştir.

Kliniğimizde, Travmatoloji (her trürlü kemik kırıkları ve  kas–iskelet  sistemi  sistemi yaralanmaları, Artroplasti (kalça-diz–omuz eklem protezleri), omurga cerrahisi (omurga kırıkları, skolyoz, kifoz ve dar spinal kanal ameliyatları), artroskopik cerrahi (diz, omuz ve ayak bileği artroskopik cerrahilerinin tamamı), ayak cerrahisi (halluxvalgus, pes-planus ve doğuştan ayak deformiteleri).

Onkolojik Ortopedi (her tür habis ve selim kemik ve kas tümörlerinin cerrahi tedavisi) pediatrik ortopedi (çocuklarda gözlenen kalça çıkıkları ve doğuştan uzuv deformiteleri), el ve üst ekstremite cerrahisi ayrıca protez ve kırık tedavileri sonrasında görülen her türlü komplikasyonlara yönelik kompleks revizyon cerrahisi de yapılmaktadır.

Kliniğimiz, 2018  yılı itibarı ile 2 Profesör, 6 Doçent, 1 Dr. Öğretim Üyesi ve 4 Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı kadrosuyla hizmet vermeye, ulusal  ve uluslararası düzeyde bilimsel faaliyetlerde bulunmaya devam etmektedir.