El Cerrahisi
19 Mart 2022

Ellerimiz hayatımızı idame ettirmede, günlük rutin işlerimizi yapmamızı sağlayan ve üretkenliğimize en büyük katkısı olan vazgeçilmez organımızdan biridir.
Bu kadar önemli bir organın oluşabilecek önemli hastalıklarında uygulanacak tedavi yöntemleri “El Cerrahisi” adıyla özelleşmiştir.

El cerrahisi, üst ektremitelerin (omuzdan parmak ucuna kadar olan vücut bölgemizin) doğumsal deformite, dejeneratif hastalıklar, travma sonucu yaralanma, uzuv kopmaları, tümörler ve eski sekellerinin tedavisini yaparak düzeltilmesi ve/veya yeniden fonksiyon kazandırmayı amaçlayan özelleşmiş bir cerrahi alandır.

Ülkemizde bu alanda Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Ortopedi-Travmatoloji Uzmanlık dalları yetkilendirilmiş ayrıca 2009 da yürürlüğe giren Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği ile El Cerrahisi bir yan dal uzmanlığı olarak kabul edilmiştir.

Hastanemizde El Cerrahisi uygulamaları ağırlıklı olarak Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’mız olmak üzere her iki klinik tarafından yürütülmekte ve her gün 24 saat el yaralanmalarına müdahale edebilecek nöbetçi hekimlerimiz görev yapmaktadır.

El yaralanmalarında müdahale

İş/ev kazaları, darp, ateşli silah yaralanmaları, trafik kazaları el yaralanmalarının en sık sebeplerinden olup elin iç yapılarını oluşturan damar, sinir, tendon (kiriş) yaralanmaları mevcut ise önem arz etmektedir.

Bu gibi yaralanmalarda yaralanan bölgeye tampon uygulanarak kanamanın kontrol altına alınması ve teşhis konulabilecek en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Detaylı bir muayeneden sonra iç yapılarda herhangi bir yaralanma saptanması durumunda ilk müdahalenin ardından El Cerrahisi uygulanan bir sağlık kurumuna sevki uygun olacaktır.

Bu tip yaralanmalarda zaman kaybı önemli olabileceğinden ihmal edilmemeli önerilere uyularak zamanında gereken işlemler yapılmalıdır. Aksi halde iyileşmeme veya kötü iyileşme olabilir.

El yaralanmalarının çoğu birbirinden farklı özellikler gösterir ve iyileşme süreçleri de birbirinden farklıdır.

Hedefimiz uygulanan tedavi metodu ile elin mümkün olan en yüksek derecede eski işlevlerine kavuşturulmasıdır.

Ayrıca El Cerrahisi uygulanan bir çok hastanın iyileşme sürecinde tedaviden en iyi sonuçları almak adına rehabilitasyon amaçlı Fizik Tedavi görmesi gerekmektedir.

 

Hastanemizde uygulanan başlıca El Cerrahisi uygulamaları:

·         Doğumsan anomaliler

·         Sinir Sıkışmaları

·         İyi/Kötü huylu tümör operasyonları

·         Uzuv kopmaları (Mikrocerrahi)

·         Travma sonucu yaralanmalar

·         Kırıklar

·         Eski yaralanmalara bağlı sekellerin tedavisi