T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi

Uyku Tanı ve Tedavi Hizmetleri


Uyku Tanı ve Tedavi Hizmetleri İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğince 2013 yılında kurulmuştur.

*Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Laboratuvarı hafta sonu dahil olmak üzere hastalarımıza tüm hafta boyunca hizmet vermektedir.

Başta Uykuda Solunum Bozuklukları olmak üzere tüm uyku hastalıklarının tanı, takip ve tedavisinin yapıldığı ünitemizde  hasta hastanede özel bir odada uykusundayken, “polisomnografi” olarak tanımlanan uyku testine tabi tutularak, uykusu kayıt altına alınmaktadır.

*Hastanın bütün gece sessiz bir şekilde kalacağı Uyku Laboratuvarımızda gerekli teknik donanım mevcuttur.

*Hastalarımıza tanısal tetkikler başlamadan önce işlem hakkında detaylı olarak bilgiler verilmektedir. Hasta laboratuvarımıza gelmeden önce dilerse kendi nevresim, yastık vb eşyalarını yanında getirebileceği vurgulanmaktadır.

*Aynı zamanda sorumlu hekimden teknik ekibe kadar tüm laboratuvar çalışanları ulusal ve uluslararası kurumlarca sertifika sahibi olup Uyku Bilimi alanında gerekli deneyime sahiptir. 

*Başvuru ve Randevular Merdivenköy Polikliniğimizde bulunan Göğüs Hastalıkları poliklinikleri üzerinden yapılmakta olup "Uyku Tanı ve Tedavi Hizmetleri" Merkez Bina Göğüs Hastalıkları Kliniği içerisindedir.

Hekim listemizi görmek için Tıklayınız>.

Uyku Laboratuvarı Nedir?

Hastanın uyku ile ilgili kaydedilebilir tüm verilerinin bilgisayara sonradan incelenmek üzere kaydedildiği yerdir. Ev ortamı hassasiyetinde oluşturulan özel bir odada hasta uyurken gece boyu izlenir ve kameraya kaydedilir.


Uyku Laboratuvarında Neler Yapılır?

Hastanın beyin elektrosu (EEG), göz hareketleri elektrosu (EOG), çene kas gerilimi elektrosu (çene EMG), yatış pozisyon kayıtları, soluk alıp veriken burundan giren hava akımı, soluk alıp verirken ki göğüs ve karın hareketleri, kan oksijen seviyesi, Kalp grafisi (EKG), Bacak kas kasılmaları elektrosu (bacak EMG) kaydedilir.

Bu kayıtlar daha sonra incelenerek öncelikle hastanın uyku yapısı değerlendirilir. Uyku evreleri ve mimarisi oluşturulur. Sonra bu uyku süresinde solunum olayları değerlendirilerek, hastanın soluk alıp vermedeki anormalliklerin var olup olmadığına (soluk hafiflemesi ya da kesilmesi), bunun yanı sıra gelişen oksijen seviyesi değişiklikleri, uyanıklık reaksiyonları, kalp atım değişiklikleri, uyku sırasındaki bacak hareketleri tek tek işaretlenir. Sonraki işlemde bütün bu işlenmiş veriler tekrar bilgisayardan geçirilerek bunun sonucunda , uyku kalitesi, yeterliliği, uyanıklık periotları ile bölünüp bölünmediği, uykuda, nefes kesilmeleri ya da hafiflemelerinin var olup olmadığı, varsa sıklığı, süreleri, hangi pozisyonda belirgin olduğu, uykunun hangi evresinde belirgin olduğu, bu sırada ortaya çıkan kan oksijen seviyesi düşüklüğü süre ve derinliği, kalp atımlarındaki değişimlerin uyku evresi ve anormal solunum olayları ile ilişkisi, uykuda bacak hareketlerinin varlığı, varsa sıklığı raporlanarak hastanın uyku sırasında ortaya çıkan ya da uyku ile ilgili hastalığının var olup olmadığı, varsa ciddiyeti ortaya konur.

Uyku laboratuvarında özellikle kendisini, horlama uykuda nefes tutma ve gündüz uykululuk ile belli eden uyku apne hastalığı şüphesi olanlar yatırılmaktadır. Ayrıca yine gündüz olur olmaz yerlerde uyuklamalara neden olan Narkolepsi, şüphesi olanlar ile daha nadir olarak da yine gündüz yorgunluk ve uykuluğa neden olan uykuda periyodik bacak hareketi şüphesi olan hastalar yatırılmaktadır.UYKU LABORATUVARI ÖNCESİ GEREKLİ HAZIRLIKLAR VE DİKKAT EDİLECEKLER.

Hastalar sakinleştirici türde ilaçlar kullanıyorsa 1 hafta kadar önce kesmesi tavsiye edilir. Yatış günü, akşam üzeri duş alması, sakallarını kesmesi, göğüs kıllarını ve bacak ön yüzündeki kılları temizlemesi istenir. O gün öğleden sonra içki, çay, kahve, gazlı içecekler tüketmemeli, reflüye neden olabilecek portakal, mandalina gibi yiyeceklerden uzak kalması tetkikten 4 saat önceden sonraki zamanda sigaradan uzak kalması tetkikin sağlıklı olması için gerekmektedir. Yatış esnasında kollu ve bacaklı pijama ile gelmelidir.Uyku Tanı ve Tedavi Hizmetleri Laboratuvarımız Fotoğraf Galerisi: